Obraz Doriana Graye

10. září 2018 v 16:37 | Carol |  Výkec
Ahoj, opět se ocitám v místech blogu. Poslední dobou jsem vážně přemýšlela nad tím, co sem přídat nebo o čem mluvit, aniž bych sem pořád přidávala jenom povídky. Tak mě napadlo napsat prostě něco o své maturitní četbě a konkrétně o knížce Obraz Doriana Graye od Oscara Wildea. Knihu budu hodně porovnávat s filmem, protože jsem ji začala číst na základě toho filmu.

Spousta lidí si stěžovalo, že film se zaobíra spíše a hodně sexuální stránkou, narozdíl od knihy... Zatím jsem jenom v půlce knihy, ale dokázala bych už s těmi lidmi souhlasit. V knize jsou popsány sexuální touhy jenom jmenovitě. Nikdy se tam nezakročí přímo do aktu, kdy si Dorian "užívá" s ostatními.

Avšak hlavní pointou obou děl (filmu i knihy) je krása. Krása, která může být bludná a matoucí. Chápu to tak, že lidé v 19. stoletím, kde se děj odehrává, sází hlavně na krásu. Krásu, kterou dokáží naprosto okamžitě omluvit ze všech hříchů. Nikdo by si nemyslel, že chlapec, který má tak nádherný obličej, šarm a kouzlo, by mohl ztropit něco zlého a nelidského. Právě tam se mýlí, a o tom celá kniha je. Dostáváme se k přísloví "Nesuď knihu podle obalu". Jenom proto, že je Dorian Gray velice pohledný muž, neznamená, že jeho duše je zkažená. Právě naopak. Jeho obraz, malovaný malířem Basilem, to dokazuje. Obraz, jako odraz jeho duše hnije, zatím co sám jeho model, je pořád krásný, nestárne.

Dorian je mladý kluk, který se snaží najít sama sebe a uvědomuje si, co dokáže se svou krásou, na kterou tak moc sází. A přece v knize padá otázka, že kdyby si možná našel lásku, jeho portrét by znova omládl a zkrášlel... Jenže problémem je v tom, že i kdyby se nějaká láska objevila (a ona se objevila, to vím), Dorian Gray bude navždy mladý, jen ona bude stárnout. Další věcí je, že jeho láskou by se měla, podle filmu, stát dcera lorda Henryho. Byl to právě on, kdo Doriana navedl na všechny ty zkažené věci...

Na konec knížky jsem se ještě nedostala, ale chtěla jsem sem napsat své poznatky. Samozřejmě, pochopím, když mě někteří z vás budou chtít nabádat, že si mám nejdřív knížku přečíst a pak o ní psát. Jistě, máte pravdu. Jen mě zajímalo, jestli byste chtěli číst na tomto blogu recenze na knihy. Takových bych totiž mohla psát spousty. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BÁRA BÁRA | Web | 14. září 2018 v 9:47 | Reagovat

Tuhle jsem zrovna nečetla, ale chystám se na ní, na to, že to je "povinná četba", je to docela oblíbené :-).

2 preciousmoment preciousmoment | 14. září 2018 v 17:56 | Reagovat

Jo, taky jsem si říkala. Je to zajímavá knížka no. Ale doporučuji i film, I když se v mnoha ohledech dost liší, nebo spíš víc dopodrobna poukazuje na to, co se v knize píše. Samozřejmě, záleží jen na tobě a tvému vkusu žánrů :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama